Language - Język:
Jezyk Angielski
1 Muzyka 2
Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach wpisz swój adres e-mail.
Australia i Robin Anderson 4-kwiecień-2002

Podrózując po świecie można spotkać w ciekawych zakątkach, profesjonalne grupy filmowców dokumentalistów,rejestrujących fascynujące obrazy.Umożliwiają Nam dotarcie do miejsc do których nie mozemy dotrzeć ,czy to z braku czasu ,czy też ze względow finansowych.Nasz Gość Wojtek Dąbrowski antropolog elektronik z Sydney napisał do Nas o wielkiej osobowości filmu dokumentalnego.

"Zmarła moja dobra znajoma, współautorka filmów etnograficznych o Gorach Nowej Gwinei. To ten sam rejon, w którym ja pracowałem. Byłem konsultantem przy dwóch ich filmach. Śmierc Robin Anderson (1950-2002) przerwała bogate i kreatywne życie jednego z najbardziej niezwykłych twórców w historii filmu dokumentalnego. Odeszła w swoim domu w Sydney po 9-miesięcznej nieustępliwej walce z chorobą nowotworową. W ciągu 22 lat, wraz z Bobem Connolly osiagnęła wyżyny w wybranej przez siebie specjalności. Zrobili wspolnie tylko 5 filmow dokumentalnych, ale za to jakich! "Pierwszy kontakt" (1982), "Sasiedzi Johna Leahy" (1989), "Czarne żniwo" (1992), "Zwykłe szczury" (1996) i "Stawiać czoło" (2001). Kazdy z nich zdawał się być głębszym od poprzedniego, osiagajac kolejny sukces popularnosci. Pierwszy ich film mial nominacje do Oscara, ostatni natomiast wywołał narodową debatę nt. fatalnej sytuacji w zakresie funduszy uniwersyteckich na przykladzie wydzialu muzycznego w Sydney. Trzy z ich filmów nakręcone zostały na wyżynach Papui Nowej Gwinei, stawiają autorów w czołowce światowego dokumentu. Wszystkie wyróżnione zostaly m.in. prestizowymi nagrodami na festiwalu filmu dokumentalnego we Francji."

Zapraszamy do galerii kraju ukochanego przez Robin - Zobacz!
Dodatkowe informacje o tym kraju:

-KrisS z Zespołem.
Japonia i japoński 1-kwiecień-2002

Japonia - Kliknij !Kochani z ogromną przyjemnością chcemy zawiadomić, że po Waszych entuzjastycznych ocenach wprowadzonej niedawno wersji angielskiej Naszej strony, wprowadzamy od zaraz wersję w języku japońskim. Pilnie oczekujemy na Wasze uwagi, informując jednocześnie, że poszukujemy pilnie tłumaczy języka japońskiego. Czekamy na Wasze opinie i uwagi, życząc jednocześnie udanego Śmigusa Dyngusa. Kliknij na zdjęcie!

Polecamy ciekawe strony www:

Zapraszamy już dziś do galerii którą w ramach wspólpracy prosimy uzupełnić.

Pozdrawiamy serdecznie

-KrisS z Zespołem.
Wielkanoc i Wyspa Wielkanocna 29-marzec-2002

Wilekanoc - Kliknij !Wielkanoc, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa - początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Kliknij na zdjęcie!

Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesją i mszą, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym - jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Polecamy interesującą stronę

Wyspa Wielkanocna - Kliknij !Wyspa Wielkanocna zostala odkryta przez holenderskiego admirała Jacoba Roggeveen w niedzielę Wielkanocy w 1722 roku. Jest to chyba jedna z najbardziej samotnych wysp Oceanu Spokojnego. Polożona z daleka od tras żeglugowych, ponad 4000 km na zachod od Chile. Mieszkający tu potomkowie ludów Polinezji, nazywali ją Rapa Nui czyli Wielka Wyspa. Wyspiarski lud stworzył nawet własne,
dotychczas nie odczytane pismo. W okresie rozkwitu kultury, która pozostawiła po sobie setki tajemniczych posągów, zamieszkiwało tu około 15 tys. osób. Wyspa stała się również miejscem akcji filmu Spilberga, Rapa Nui.Pokazano w nim zwyczaje legendarnych plemion "krótkouchych" i "długouchych". Aktualnie mieszka to 2500 osób. Warto tu zawitać, odpocząć i pomyśleć o historii ludzkości i jej różnorodności. W Naszej galerii przedstawiamy zdjęcia autorskie z Rapa Nui.
Kliknij na zdjęcie!

Polecamy też ciekawe strony o Świętach Wielkiej Nocy i Wyspie Wielkanocnej.

Wesolego Alleluja, smacznego jajka oraz mokrego Dyngusa życzą

-KrisS, Rasta, Kameo oraz Paweł.
Pocztówki z Taszkentu 26-marzec-2002

Pocztówki z Taszkentu - Kliknij !Taszkent stolica Uzbekistanu. Jedno z najstarszych miast w tym rejonie,założone w drugim wieku p.n.e. Posiada rodowód arabsko-turecki. Od 1865 roku wchodzi w skład imperium rosyjskiego. W roku 1966 zniszczone przez potężne trzęsienie ziemi. Po rozpadzie ZSRR, pozostaje stolicą niepodległego państwa. W Naszej galerii przedstawiamy pocztówki z tego miasta. Jak już pisaliśmy, pocztówki są nadal często wysylane z Naszych podroży, do bliskich i znajomych.W epoce zastępowania klasycznych listów ich wersją e-mailową, widokówki nadal docierają do Nas z różnych zakątków Naszej Planety. Kliknij na zdjęcie!

 

Zapraszając do galerii, polecamy jednocześnie ciekawe strony o tym mieście:

Zapraszamy!

-KrisS.
Kosmiczna Turystyka 23-marzec-2002

Na początku krotka informacja. Po sześciu miesiącach Naszej dzialalności postanowiliśmy uruchomić Naszą stronę w wersji angielskiej. Wkrótce będzie ona dostępna pod adresem www.aroundtheworld.pl Na razie wystarczy kliknąć na flagę brytyjską.

Kosmiczna turystyka - Kliknij !Czas tak szybko biegnie, że wystąpila konieczność dodania obszaru turystycznego nr 12 Naszej Planety. To orbita okołoziemska. Dociera do Nas coraz więcej informacji, o rzedsięwzięciach zmierzających do upowszechnienia turystyki kosmicznej. Pierwszy krok zostal wykonany. Myślę o Amerykaninie, który za drobną sumę 20 mln USD, zafundowal sobie lot na orbicie okołoziemskiej. Do tej pory namiastkę takich, podroży stanowiły loty na dużych wysokościach w rosyjskich wojskowych samolotach. Teraz przyszla np: pora na budowę terminala turystycznego dla lotów kosmicznych na wyspie TONGA. Rosjanie są zaawansowani w projekcie turystycznego samolotu kosmicznego. Istnieją też podobne plany, ktorych realizację rozpoczęto w Ameryce. Nawet kilka osób w Polsce czeka w kolejce, na odbycie turystycznej podróży po orbicie okołoziemskiej. W Naszej galerii prezentujemy zdjęcia z orbity Naszej planety. Kliknij na zdjęcie!

Odwiedżcie też ciekawe strony:

Zapraszamy!

-KrisS.
Waszyngton nad Pacyfikiem 22-marzec-2002

Waszynfton - Kliknij !Nazwa Waszyngton kojarzy się głównie ze stolicą Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Wiadomo też, że nazwa ta pochodzi od wielkiego Prezydenta, Georga washingtona. Ale nie wszyscy wiedzą, że w północno-zachodniej części USA, nad Oceanem Spokojnym, leży stan Waszyngton o ogromnych walorach turystycznych. Mieszka tu około 5 mln mieszkańców na powierzchni porównywalnej z połową obszaru Polski. Różnorodnośc terenu jak w uNas w kraju. A do tego jeszcze Ocean. Naprawdę warto tu zawitać i to w każdej porze roku. Głównym miastem jest Seatle, znane w Polsce z zakładów lotniczych Boeninga, skąd pochodzą samoloty PLL LOT. Nasza dzisiejsza galeria przedstawia wybór zdjęć tej pięknej krainy.
Kliknij na zdjęcie!

Zapraszamy też na ciekawe strony tego regionu:

-KrisS.
Warszawa - Stare Miasto 17-marzec-2002

Warszawa - Stare Miasto  - Kliknij !W piękną słoneczną sobotę wybraliśmy się z wizytą na Warszawskie Stare Miasto. Po zwariowanym tempie internetowych podróży, po calej Naszej Planecie, postanowiliśmy trochę odpocząć w otoczeniu wspaniałej architektury. Ten zabytkowy zespół architektoniczny, o średniowiecznym układzie, został zburzony prawie całkowicie, przez wojska hitlerowskie podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Po rekonstrukcji, został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych d/s Oświaty, Nauki i Kultury). Zapraszamy do galerii żegnającej zimę 2002. Kliknij na zdjęcie!

Polecamy ciekawe strony www o Starówce:

A ponieważ cała Ziemia jest Nam bliska polecamy wspaniałe fogotografie:
Udanego spaceru!
-KrisS.
Sześć miesięcy i Papua Nowa Gwinea 16-marzec-2002

Papua Nowa Gwinea - Kliknij !Dziś 16 września 2001 XXI wieku. Pięć dni po zamachu terrorystycznym na World Trade Center w Nowym Jorku. Otwieramy tę stronę dla Naszej przyjemności i aby Tobie była użyteczna.Tak napisaliśmy w wiadomościach sześć miesięcy temu. Przekonujemy się codziennie jak trudne to przedsięwzięcie i dlatego z szacunkiem patrzymy na innych, niekomercyjnych realizatorów dynamicznych stron www. Jeżeli znacie innych takich uparciuchów, przekażcie nam ich adresy. Do spełnienia naszych zamierzeń jeszcze daleka droga, bo przecież założyliśmy odwiedzenie 314 krajów (wykaz w dziale Kraje i Kontynenty). Do dzisiaj byliśmy już w wirtualnej podróży w 54 krajach i odwiedziliście Naszą stronę ponad 5200 razy. Bardzo Wam dziękujemy i wciąż czekamy na nowe opinie. Dziś w galerii przedstawiamy za TV 1 zdjęcia z Papua Nowa Gwinea. Są one zapowiedzią dla szerszego omówienia tego kraju, do czego chcemy namówić Naszego Przyjaciela z Sydney Wojtka Dąbrowskiego. Zna on ten kraj, jak my znamy Swoje miasto. Prowadzil tam badania antropologiczne i pomagał w wielu sprawach jego mieszkańcom. Kliknij na zdjęcie!

Polecamy też ciekawe strony o tym kraju:

Zapraszamy!

-KrisS.
Paulina i Madagaskar 14-marzec-2002

MAdagaskar - Kliknij !Nasz gość Paulina Pilch udostępniła Nam swoje i Anny Sirockiej zdjęcia z Madagaskaru. Załączyla jednocześnie swój opis tej tajemniczej wyspy. Od wieków podzielona była na liczne państewka plemienne. Zostala odkryta przez Portugalczyków w XVII wieku. W następnych wiekach nastąpiła rywalizacja o wyspę Francuzów i Brytyjczyków, zakończona przylączeniem jej jako terytorium zamorskie do Francji. W roku 1958 proklamowano Republikę Malgaską. Kraj do tej pory niestabilny politycznie.

Dziękując Paulinie za nadesłane materiały zapraszamy, do jej galerii. Kliknij na zdjęcie!

Jednocześnie polecamy ciekawe strony o tym kraju:

Zapraszamy!

-KrisS.
Sześć miesięcy 11-marzec-2002

To już 6 miesięcy od brutalnego ataku na budynki WTC w Nowym Jorku. Straciło tu życie ponad 3000 ludzi, pracowników, turystów i ratowników. Żadne słowa nie oddadzą głębi tej tragedii, tych, którzy tu zginęli, ich rodzin i wszystkich cywilizowanych ludzi Naszej Planety. Na pierwszym ze zdjęć w załączonej galerii zobaczycie zdjęcie z napisem, NEW YORK BEGINS AT THE WORLD TRADE CENTER. Tak jak można powiedzieć, że wiele podróży po świecie prowadziło przez Nowy Jork. I dlatego właśnie przedstawiamy dziś galerie dotyczącą nieistniejących już budynków WTC, mając nadzieje, że więcej coś takiego się nie powtórzy. Prawo do swobodnego i bezpiecznego podróżowania po całym świecie, powinno być wszędzie respektowane. Zapraszamy do Naszej galerii, zawierającej także zdjęcia archiwalne. Kliknij na zdjęcie!

Polecamy ciekawe strony o Nowym Jorku:

Zapraszamy!

-KrisS.
Senegal 11-marzec-2002

Senegal - Kliknij !Senegal to państwo w Afryce zachodniej leżące nad Atlantykiem. Jego stolica to Dakar, bedąca ogromnym portem w tej części swiata. Docierały tu sporadycznie samoloty PLL LOT przywozące na wymianę polskich marynarzy. Kraj ten zamieszkiwany jest przez plemiona Wolof, Serer, Tekuler i Fulbe. Dawniej na tych terenach istniały państwa Tekrur, Mali i Dżolof. Pozostały tu znaczne wpływy francuskie. Zapraszamy do galerii znanego fotografika, Laurenta Gerrera. Kliknij na zdjęcie!

Ponadto polecamy interesujace strony o Senegalu:

Zapraszamy!

-KrisS.
Milionerzy LOT 10-marzec-2002

Milionerzy LOT  - Kliknij !Milionerzy LOT przestrzegają przed tym, że zawsze może zdarzyć się tzw. twarde lądowanie. Dlatego istotne jest przestrzeganie procedur awaryjnych podczas podróżowania samolotami i bezwzględne przestrzeganie poleceń wydawanych przez personel pokładowy. Takie postępowanie ogromnie zwiększa bezpieczeństwo podróżowania. Zapraszamy do galerii, w której możecie rozpoznać osoby, być może spotkane podczas Waszej podróży na pokładach samolotów PLL LOT. Kliknij na zdjęcie!

Polecamy ciekawą stronę PLL LOT:

Zapraszamy!
-KrisS.
Finlandia - Helsinki 6-marzec-2002

Finlandia - Helsinki - Kliknj !Kameo wybrał się w ostatni weekend do Helsinek. Przywiózł sporo zdjęć,z których pierwsze publikujemy dzisiaj.Stolica Finlandii posiada swój niepowtarzalny urok.Niektórzy mówią, że kraj ten dzieli się na Helsinki i zupełnie inną pozostałą część.Helsingfors założył król Gustaw Waza w 1550 roku. Stolicą zostało w roku 1812.Piękne położenie nad Zatoką Fińską, dużo zieleni z niedaleko położonym miastem ogrodem Tapiola, zapewnia turystom niezapomniane wrażenia. Zapraszamy do pierwszej galerii zdjęć. Kliknij na zdjęcie!

Jednocześnie polecamy ciekawe strony o tym mieście:

Zapraszamy!
-KrisS.
Brazylia i jej Amazonka 3-marzec-2002

Brazylia i jej Amazonka - Kliknij!Amazonka (Rio Amazonas) to rzeka w Ameryce
Południowej o dlugości 6400 km. Nie należy jej
mylić z Amazonką-wg. mitologii greckiej wojowniczki znad Morza Czarnego, która żyła
tworząc z innymi społeczeństwo wyłącznie kobiece. Dorzecze Amazonki to ponad 7 mln km2. Jej długość plasuje ją na drugim miejscu po Nilu wśrod najdłuzszych rzek Naszej Planety. Jest częściowo dostępna dla statków ceanicznych. Jest marzeniem wielu podróżników podróżować wzdłuż lub po niej poprzez nieprzebyte grożne dla czlowieka ostępy. W naszej galerii przedstawiamy za TVP 1 mieszkańców cześci dorzecza tej tajemniczej ogromnej rzeki.

Kliknij na zdjęcie!

Zapraszamy też na ciekawe strony:

Milych wrażeń!

-KrisS.
Helikoptery XXI wieku 1marzec-2002

W nawiązaniu do naszych pejzaży z helikoptera (12.01.02) pokazujemy za Popular Science nową generację helikopterów które wkrotce umożliwią krotkie podroże. To rzeczywiście już XXI wiek. Podajemy stronę do w/w miesięcznika:

Jak podają światowe media, na jednej z wysp w archipelagu Tonga amerykańska firma buduje terminal kosmiczny dla lotów turystycznych. To rownież realizacja wizji XXI wieku. Zajrzyjcie na strony Krolestwa Tonga:

-KrisS.
Archiwum Wiadomości - Wejdź!